| Material: | Aluminum body + Glass panel |
| Battery: | 12V 1500mAh lithium rechargeable battery |
| Solar panel: | 18V 50W |
| LED qty: | 6 x 10W CREE LED's |
| Lasting time: | Up to 12 hours when fully charged |
| Switch: | Automatically switch on and off at dusk/ dawn (with button switch) |
| IP rate: | IP65 |
| Package: | Color box/ neutral box |
| Application: |
Insert into the ground to light up the yard/path/building/tree etc |












