| Material: | ABS + Aluminum Alloy |
| Battery: | 3.7V 5200mAh lithium rechargeable battery x 2 |
| Solar panel: | 5.5V 4.5W x 2 |
| LED qty: | 40 x 0.5W ultra bright SMD 5050 LED's x 2 |
| Lasting time: | Up to 12 hours when fully charged |
| Switch: | Automatically switch on and off at dusk/ dawn (with remote control) |
| IP rate: | IP65 |
| Package: | Color box/ neutral box |
| Application: |
Garden/ROAD/Theme Park/Hotel/Residential etc. |











